Išlikę eskizai

Šios dvi kompozicijos – ciklo “Fauna” pradžia.

Siurrealus žmogaus ir gyvūnų kūnų persipynimas kelia nerimo nuotaiką, žada fantastinių gyvių ir žmogaus kovą, kuri ir yra vaizduojama kituose šio ciklo reljefuose.

Bareljefas, atkurtas pagal išlikusį eskizą

Skulptorius Danielius Sodeika, 2024-2025

Išlikęs tik šio darbo eskizas, todėl skulptorius Danielius Sodeika ėmėsi atkūrimo, nulipdė modelį. Vaizduojamas dramatiškas veiksmas, kai gyvatė savo kūnu apsiaučia žmogų-pelėdą. Rimantas Šulskis kūryboje visada naudojo simbolių kalbą. Danielius Sodeika apie šios kompozicijos prasmę kalba taip:

“Pelėda – išminties simbolis, o drakonas-gyvatė yra vitališkos, gyvuliškosios žmogaus energijos simbolis. Šiame darbe matosi ta amžinoji vidinė kova”.

Skulptoriaus Rimanto Šulskio sukurtas bareljefas

Reljefas vaizduoja žmogaus ir žvėries hibridą. Anatomiškai tiksliai nulipdyta žmogiška figūra turi neatpažįstamo žvėries galvą. Kompozicija didinga ir pilna sutramdytos energijos. Galingas žmogus-žvėris atrodo tarsi įspraustas ankštame stačiakampio plote. Jis pavargęs, sugniužęs ir visai nepavojingas.

Skulptoriaus Rimanto Šulskio sukurtas bareljefas

Reljefe matoma vyriška figūra su paukščio galva. Tai fantastinis žmogus-paukštis, Rimanto Šulskio mėgtas dviejų skirtingų natūrų junginys ir vienas svarbiausių jo kūrybos motyvų. Skulptorius yra sukūręs dešimtis dekoratyvių skulptūrų su metaforišku žmogumi-paukščiu, kartais mielu, o kartais ir gąsdinančiu. Šiame reljefe atletiška vyro figūra pamažu perauga į paukštį palenkta galva. Keistai transformuotą kūną apgaubia rankos-sparnai.

Skulptoriaus Rimanto Šulskio sukurtas bareljefas

Reljefas yra pats dekoratyviausias ir gana nelengvai paaiškinamas. Sparnuotas sutvėrimas su žirgo galva ir žmogaus galūnėmis užpuolęs baisią gyvatę, bando suvaržyti jos judesius. Galbūt gyvatė jau nugalėta, ir dėl to jie abu tokie sustingę? Šioje kompozicijoje skulptorius vienu metu sugeba perteikti ir įtampą, ir statiškumą. Kaip tai išgaunama, paaiškinti nelengva, tikriausiai tai lemia meistro talentas.

Skulptoriaus Rimanto Šulskio sukurtas bareljefas

Kūrinyje vėl matome paukščio ir žmogaus hibridą. Pirmiausiai į akis krenta „paukštiškas“ siluetas, plėšrus snapas ir didžiulės pėdos. Bet ilgiau stebint suprantame, kad paukščio kūnas – tai kartu ir žmogaus figūra. Kojos ir torsas puikiai išmodeliuoti, matosi stiprūs raumenys, justi juose slypinti didelė jėga. Galiausiai supranti, kad šis fantastinis sutvėrimas – simbolinė figūra, sietina su kova, veržlumu, pasipriešinimu ir grėsmės nuojauta. Galbūt skulptorius netiesiogiai išreiškė tai, kaip matė pasaulį ir savąjį laiką.